Gabi Balint, protagonist în „Ucigașii de giganți”. Marca a rememorat aventura echipei care a răpus granzii Spaniei

Real Burgos a impresionat în prima ligă a Spaniei în anii ’90, când a reușuit să răpună echipe care pe hârtie păreau net superioare, cum ar fi Real Madrid, Athletic Bilbao sau Sevilla. Burgos a promovat în Primera la finalul sezonului 1989-1990. În primul sezon de la promovare, cu Balint în echipă, Real Burgos a învins de două ori Real Madrid, a scos o remiză cu Barcelona și alte două egaluri cu Atletico Madrid. Marca le-a dedicat un articol eroilor din Burgos, porecliți „Ucigașii de giganți”, iar printre rânduri s-a regăsit și câștigătorul Cupei Campionilor, Gabi Balint.

Balint a punctat de 16 ori pentru Burgos în Primera Division. A înscris în partide memorabile pentru club, cum ar fi 1-1 cu Sevilla sau 2-2 cu FC Barcelona. În 1990, românul a fost decisiv și în victoria istorică cu Real Madrid, scor 2-1, de la Burgos. Până la înfrângerea din acest sezon cu Girona, Burgos era ultima echipă nou-promovată care reușise să se impună în dauna Realului. În meciul respectiv, atât Hagi cât și Balint au fost pe teren. „Regele” a evoluat în prima repriză, fiind schimbat la pauză. Madrilenii au condus cu 1-0, dar Balin l-a angajat ideal pe Juric, care a egalat. Același Juric a marcat pentru 2-1, iar Balint&Co au impresionat o întreagă națiune la momentul respectiv.

Cei de la Marca au schematizat perioada de glorie a clubului Real Burgos, iar Gabi Balint a fost numit „Figura” echipa. Până la urmă vorbim de un câștigător la Cupei Campionilor, care a semnat cu o echipă din liga a doua spaniolă, în finalul carierei, cu care pe urmă a promovat în Primera Division.

Rezultatele pentru care jucătorii lui Real Burgos au primit porecla „Ucigașii de giganți”:

• 2-1 vs Real Madrid (1990)
  • 0-0 vs Atletico Madrid (1990)
  • 0-0 vs Barcelona (1990)
  • 0-0 vs Valencia (1990)
  • 2-1 vs Sevilla (1990)
  • 2-1 vs Athletic Bilbao (1991)
  • 1-0 vs Real Madrid (1991)
  • 1-0 vs Valencia (1991)