Furt calificat!** Derby d’Italia era să se termine cu o bătaie după o fază în care Milan a avut un gol VALABIL anulat

AC Milan și Juventus au încheiat la egalitate (1-1) în derby-ul etapei a 25-a, dar meciul a fost stricat de două erori grave de arbitraj. Nemulțumit că lui Muntari i-a fost refuzat un gol valabil, președintele „diavolilor”, Adriano Galliani, a vrut să-l bată la pauză pe centralul Paolo Tagliavento, dar și pe antrenorul oaspeților, Antonio Conte.

Juventus rămâne neînvinsă cu 13 etape înainte de finalul sezonului, deși a început catastrofal meciul de pe „San Siro”, unde câștigase cu 2-1 în urmă cu două săptămâni, în Cupa Italiei. Eroarea imensă a lui Bonucci i-a prilejuit lui Nocerino deschiderea scorului (15), dar faza meciului avea să se consume după 10 minute, într-o perioadă în care „diavolii” dominau jocul cu autoritate. Fundașul Mexes a reluat cu capul de la 11 metri după un corner, dar Buffon a respins in-extremis. Mingea a sărit însă la Muntari, care a încercat finalizarea din șase metri, dar același Buffon s-a opus cu un plonjon miraculos! Reluările au arătat însă că mingea trecuse aproape cu un metru de linia porții în momentul intervenției portarului juventin. Deși centralul Tagliavento a validat în primă fază golul, acesta a întors decizia la semnalizarea asistentului Romagnoli, moment în care Adriano Galliani, președintele gazdelor, a făcut o criză de nervi.

Conte, înjurat de Galliani
În pauză, Galliani a coborât la vestiare și s-a certat cu ofițerul de presă al „bianconerrilor”, fiind oprit cu greu de stewarzi să nu sară la gâtul arbitrului Tagliavento. Aflat în apropiere, Conte a simțit și el furia milanzului, care i-a adresat mai multe înjurături antrenorului oaspeților, pe care l-a amenințat și cu bătaia. „Mingea a intrat un metru în poartă!”, s-a lamentat Galliani, care a părăsit apoi furios stadionul.

Berlusconi cere probe video
Și torinezii au motive să fie nemulțumiți de arbitrajul din derby! În minutul 80, la scorul de 1-0, Matri a trimis mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid la Vucinic, care nu a fost însă implicat în fază. Controversele de sâmbătă l-au făcut pe Silvio Berlusconi să ceară implementarea tehnlogiei video în fotbal: „Avem nevoie de ea pentru o intepretare mai corectă a jocului. Ne-ar scuti de multe neplăceri!”. În urmă cu trei zile, în cadrul întâlnirii FIFA Task Force s-a discutat foarte serios despre acceptarea reluărilor video în cazul fazelor controversate din timpul unui meci.

Eu urmăream mingea, nu linia porții! Chiar dacă mi-aș fi dat seama că e gol, nu i-aș fi spus arbitrului
Gianluigi Buffon, portar Juventus

N-am ce să le reproșez arbitrilor. Ne ținem gura închisă și îi lăsăm să muncească. Scandalul nu e parte din caracterul meu