Furie la Anderlecht, după ieșirea lui Chipciu. „A înnebunit pe margine!” Ce l-a făcut pe antrenorul românilor să „explodeze”

Alexandru Chipciu a fost cel mai bun jucător al lui Anderlecht în victoria de pe terenul lui Waregem, scor 2-1, românul reușind să marcheze primul gol al partidei în minutul 20. În mod paradoxal, tot fostul mijlocaș al Stelei a generat în mod indirect și furia antrenorului  Rene Weiler, după ieșirea de pe teren. Înlocuitorul lui Chipciu, Frank Acheampong (foto, cu numărul 18), a avut parte de 10 minute de coșmar, ignorând sfaturile tehnicianului.

Cotidianul Dernière Heure notează în ediția electronică, dhnet.be, că Weiler a „înnebunit” la marginea terenului văzând că echipa sa a fost la un pas să scape victoria printre degete.

Mai mult, în ciuda faptului că Anderlect a reușit să se impună în cele din urmă, Weiler a fost atât de enervat de atitudinea lui Acheampong încât directorul sportiv al echipei, Herman Van Holsbeeck, a considerat oportun să întârzie intrarea jucătorului ghanez la vestiare. Acesta l-a oprit pe Acheampong pe tunelul ce ducea spre vestiare, pentru a-i permite lui Weiler să se calmeze înainte de a ajunge față în față cu acesta.

„Ghanezul l-a înlocuit pe Chipciu cu nouă minute înainte de finalul partidei cu Waregem, iar fotbalistul avea o misiune clară: să hărțuiască defensiva adversă cu viteza sa. Nu s-a întâmplat asta niciun moment, iar finalul de meci l-a găsit pe Weiler înnebunind pe margine. După ce a pierdut mingea pe un contra-atac al lui Anderlecht, Weiler a explodat, gesticulând și țipând spre jucător. La conferință, antrenorul s-a mai calmat spunând că „I-am spus ce trebuie să facă și credeam că a înțeles. Sunt convins că poate mai mult de atât”, notează dhnet.be.

Publicat: 02 04. 2017, 10:48
Actualizat: 02 04. 2017, 10:49