Scenariu SF la meciul Olympique Lyon – Montpellier! Ce s-a putut întâmpla depășește orice imaginație! | VIDEO

Scenariu SF la meciul Olympique Lyon - Montpellier! Ce s-a putut întâmpla depășește orice imaginație! | VIDEO

Meciul Olympique Lyon – Montpellier, din etapa cu numărul 34 din Ligue 1, a intrat direct în cartea de istorie a fotbalului din Hexagon, și nu numai, datorită succesiunii de evenimente, la care absolut nimeni nu s-ar fi așteptat înaintea startului jocului.

Alexandre Lacazette a deschis scorul în minutul 31 pentru gazde, după o pasă primită de la „puștiul minune” Bradley Barcola și părea că echipa antrenată de Laurent Blanc urma să nu aibă mari probleme în acest meci.

Asta până când a ieșit la rampă Elye Wahi, atacantul francez de doar 20 de ani al celor de la Montpellier, care a întors practic soarta partidei de unul singur. El a egalat în minutul 40 și, doar un minut mai târziu, și-a adus echipa în avantaj, avantaj cu care Montpellier a intrat la pauză la vestiare.

Wahi și-a consolidat ziua excelentă în minutul 53, când a făcut hattrick-ul, din penalty, și și-a desăvârșit opera în minutul 55, când a marcat și a patra oară. Așadar, minutul 55 și 4-1 pentru Montpellier la Lyon, un scenariu extrem de puțin probabil înaintea acestui joc.

Hattrick Lacazette și Wahi, hattrick de assist-uri Barcola și 5-4 pentru Lyon, după ce Montpellier a condus cu 4-1 în minutul 55!

Dar situația abia acum a început să se transforme într-o adevărată nebunie fotbalistică. Alexandre Lacazette nu a dorit să se lase mai prejos față de mult mai tânărul său omolog de la Montpellier și a reușit „dubla” în minutul 59, tot în urma unui assist primit de la Barcola.

În minutul 70 a ieșit la rampă și Dejan Lovren, un alt veteran, care a dus scorul la 3-4. În minutul 82, Lacazette a semnat și el hattrick-ul, tot dintr-o pasă venită de la tânărul Barcola, care a reușit și el astfel un „hattrick de assisturi”.

Așadar, 4-4 între Olympique Lyon și Montpellier, după ce Lacazette și Wahi au semnat câte un hattrick, iar Barcola a strălucit și el. În al nouălea minut al prelungirilor acestei partide, Alexandre Lacazette a tranșat definitiv disputa cu Wahi și a înscris al patrulea său gol, din penalty, stabilind scorul final, Lyon – Montpellier 5-4, și declanșând nebunia printre fanii lui Olympique prezenți pe stadionul Groupama pentru acest joc.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

Olympique Lyon (4-2-3-1): Lopes- Gusto, Diomande, Lovren, Tagliagico- Mendes, Lepenant- Cherki, Caqueret, Barcola- Lacazette
Rezerve: Henrique, Jeffinho, Kumbedi, Dembele, El Arouch, Riou, Sarr, Sarr M.
Antrenor: Laurent Blanc

Montpellier (4-2-3-1): Lecomte- Sacko, Jullien, Sakho, Sylla- Ferri, Chotard- Nordin, Fayad, Maouassa- Wahi
Rezerve: Mavididi, Leroy, Sainte-Luce, Esteve, Germain, Gueguin, Kamara, Tchato
Antrenor: Michel Der Zakarian

Publicat: 07 05. 2023, 20:54