Chiar și fără Messi și Neymar, PSG rămâne un colos în Franța! Scor umilitor administrat de parizieni în derby-ul cu Marseille

Rămasă la începutul acestui sezon fără Leo Messi și Neymar, PSG rămâne o forță în Ligue 1, unde i-a administrat o înfrângere usturătoare lui Olympique de Marseille.

Paris Saint-Germain nu a început foarte bine sezonul, la un moment dat fiind la egalitate de puncte cu echipa lui Ladislau Boloni, Metz.

Echipa din capitala Franței și-a adunat, însă, puterile și a făcut o adevăîrată demonstrație de forță în fața lui Olympique de Marseille, pe care a învins-o cu 4-0.

PSG nu a reușit să îi păstreze și pentru acest sezon pe Lionel Mesi și Neymar, plecați la Inter Miami, respectiv Al Hilal, dar chiar și în aceste condiții a reușit să câștige la o diferență confortabilă pe teren propriu cu Olympique de Merseille, 4-0.

Hakimi a deschis scorul încă din minutul 8, iar Kolo Muani (min. 37) a stabilit scorul primei reprize. În parte a doua a meciului a ieșit la rampă Goncalo Ramos, care a punctat în minutele 47 și 89.

Golul semnat de Kolo Muani l-a transformat pe fotbalistul francez în al doilea jucător care a marcat în acest sezon în două dintre cele mai puternice cinci campionate ale Europei, după ce a punctat și pentru Eintracht Frankfurt, în Germania. Primul care a reușit acest lucru în această stagiune este Jeremy Doku, care a punctat pentru Rennes în Franța și pentru Manchester City, în prima ligă din Anglia.

Acest rezultat o duce pe PSG pe podiumul clasamentului din Ligue 1, cu un total de 11 puncte – unul mai puțin decât Nice și două mai puțin decât liderul Brest.

În prima ligă din Franța, echipa lui Ladislau Boloni, Metz, a pierdut pe teren propriu cu 1-0 în fața lui Strasbourg. Nou-promovata de sub comanda tehnicianului francez a căzut în clasament până pe locul 11, cu un total de 8 puncte.

Publicat: 25 09. 2023, 00:02