FOTO | Radu Ștefan, plin de sânge în ultimul meci al lui Lazio din Serie A. Un fost jucător al lui Liverpool l-a „taxat” pe fundașul român

Cu fundașul român Ștefan Radu titular, Lazio a reușit să rupă șirul înfrângerilor și a înregistrat prima victorie în Serie A, după cinci eșecuri la rând. Pe teren propriu, echipa din Roma a câștigat cu 3-1 în fața celor de la Cagliari.

Pe Olimpico, gazdele au avut nevoie doar de 11 minute pentru a deschide tabela de marcaj. Milinkovic-Savic a punctat în poarta apărată de Cragno. Până la pauză, Lazio și-a dublat avantajul prin Acerbi. La jumătatea reprizei secunde, Lulic, după o pasă excelentă a lui Immobile, a marcat al treilea gol al lazialilor.

Ștefan Radu a întâmpinat probleme în debutul partidei. În urma unui duel cu Ragnar Klavan, fostul fundaș al lui Liverpool, fundașul român s-a ales cu nasul spart și a avut nevoie de îngrijiri medicale. Acesta a revenit pe teren, dar nu a evoluat pe tot parcursul partidei, fiind schimbat în minutul 80 cu Bastos.

În prelungiri, s-a stabilit scorul final. Cagliari a primit un penalty, iar Joao Pedro a transformat lovitura de la 11 metri.

S-a încheiat 3-1, iar Lazio este pe locul patru cu 28 de puncte, în timp ce echipa adversă este pe 13 cu 17 puncte.

Publicat: 22 12. 2018, 17:36
Actualizat: 22 12. 2018, 17:57