FOTO GENIAL! Neuer, next level! „Ieșirile” portarului de la Bayern sunt nimic. Ce a putut face în meciul Georgia – Germania

Manuel Neuer a surprins încă o dată, ajungând chiar să bată și auturi la 30 de metri de propria poartă. S-a întâmplat la meciul dintre Georgia și Germania, din grupa D a preliminariilor Euro 2016. La pauză, nemții aveau 2-0 pe tabelă, prin golurile marcate de Reus și Muller

Că Manuel Neuer activează ca un adevărat libero, nu mai e niciun secret. Portarul lui Bayern și al naționalei Germaniei a fost surprins de nenumărate ori în situații bizare, fiind aflat la 30-40 de metri de poarta sa. S-a întâmplat și duminică, în meciul contra Georgiei, din grupa D a Preliminariilor Euro 2016.

Prima fotografie surprinde heatmap-ul lui Neuer la meciul contra Algeriei, din optimile de finală ale Mondialului din 2014. A doua e o ieșire spectaculoasă, dintr-un meci contra Herthei Berlin

Plictisit de faptul că gruzinii nu au atins mingea nici măcar o singură dată în suprafața de pedeapsă a nemților, Neuer a ieșit din ce în ce mai des din careu, ajungând chiar să bată un aut. Captura de mai jos a fost realizată în minutul 35 și îl surprinde pe Neuer ieșit la peste 30 de metri de propriile buturi, pentru a bate un aut. Doar Mats Hummels se mai afla în apropierea goalkeeperului german.

Publicat: 29 03. 2015, 20:28
Actualizat: 30 03. 2015, 08:28