FOTO Faza anului în Premier League! Portarul a scos penalty în prelungiri și și-a salvat echipa de la înfrângere

Paul Robinson, portarul lui Blackburn, și-a salvat sâmbătă echipa, în meciul cu Wigan (scor final 3-3), obținând un penalty în minutul 90+8!

Blackburn era condusă la Wigan cu 3-2, în etapa a 12-a din Premier League, și nu mai erau decât câteva secunde până la final. Era deja minutul 8 al prelungirilor, iar portarul oaspeților, internaționalul Paul Robinson, a decis să iasă în atac la un corner al echipei sale. Și a schimbat soarta jocului. A încercat să lovească mingea centrată de la colțul terenului, dar cel lovit a fost el. Cu piciorul în față, de către Jones! Arbitrul a dictat penalty, a executat Yakubu, iar Blackburn a plecat acasă cu un punct la care nimeni nu mai spera spre finalul partidei. „Am fost surprins când l-am văzut pe Paul că se duce în careul advers. Decizia lui ne-a salvat”, a spus Steve Keane, antrenorul lui Blackburn.

Publicat: 20 11. 2011, 23:32
Actualizat: 20 11. 2011, 23:33