FOTO | Cum a ajuns Tătărușanu să facă marcaj om la om în afara careului. Fiorentina, învinsă de Genoa într-un meci restanță din Serie A

Fiorentina a fost învinsă, joi seara, în deplasare de Genoa, într-un meci restanță din etapa a 3-a a campionatului Italiei. Portarul Ciprian Tătărușanu a fost integralist la oaspeți.

Genoa a avut prima ocazie importantă în minutul 34, la o fază în care Tătărușanu a ieșit în mod inexplicabil până la marginea careului de 16 metri, la o minge trimisă în adâncime de Izzo. „Tătă” l-a luat inițial în marcaj om la om pe Simeone, ca un veritabil fundaș central, după care a încercat să blocheze prin tackling șutul lui Luca Rigoni.

Internaționalul român a fost salvat, însă, de Gonzalo Rodriguez, care a intervenit salvator la șutul trimis de la marginea careului spre poarta goală.

Darko Lazovic a marcat singurul gol al întâlnirii, în minutul 37. Mijlocașul sârb a primit o centrare din stângă, la bara a doua, de la conaționalul Nikola Ninkovic, și a reluat mingea în colțul scurt al porții apărate de Tătărușanu, fără ca portarul de 30 de ani să poată să intervină.

• Genoa: Perin – Izzo, Burdisso, Munoz – Lazovic, Veloso, Cofie, Laxalt (Orban 83′) – Rigoni (Ntcham 90’+2′), Ninkovic (Ocampos 61′) – G. Simeone. Antrenor: Ivan Juric
  • Fiorentina: Tătărușanu – Salcedo, Rodriguez, Astori, Olivera (Ilicic 83′) – Vecino, Badelj (Tello 88′), Sanchez – Bernadeschi, Zarate, Milic (Kalinic 53′). Antrenor: Paulo Sousa

În urma acestui rezultat, Fiorentina se menține pe locul 7, cu 26 de puncte, iar Genoa acumulează 23 de puncte și urcă pe poziția a 10-a. Pentru Fiorentina urmează confruntarea cu Lazio, programată duminică, de la 21:45, pe Olimpico, în timp ce Genoa întâlnește Palermo pe teren propriu, în etapa a 17-a.

Publicat: 16 12. 2016, 09:44
Actualizat: 16 12. 2016, 09:47