Florin Niță, erou pentru Sparta Praga! A apărat un penalty pe final și a pus capăt unui adevărat blestem. De 7 ani aștepta clubul său acest moment

Sparta Praga a învins Slovan Liberec, scor 1-0, în etapa cu numărul 23 din prima ligă a Cehiei. Florin Niță a apărat un penalty în finalul jocului, iar Sparta a rămas în avantaj datorită portarului român. De șapte ani nu mai câștigase Sparta Praga pe terenul lui Slovan Liberec.

Unicul gol al meciului de la Liberec a venit în minutul 56. Costa a fructiticat pasa lui Dockal și a dus-o pe Sparta în avantaj. Cu zece minute înainte de final, gazdele au beneficiat de un penalty, dar Florin Niță a parat și a menținut tabela intactă. S-a terminat 1-0 pentru Sparta Praga, care a ajuns la patru victorii consecutive în campionat. Alexandru Chipciu a rămas pe bancă în meciul cu Slovan Liberec.

Sparta Praga a ajuns la 44 de puncte și a reușit să-și cosolideze locul al treilea în campionat. Slavia Praga și Viktoria Plzen împart locul 1, cu câte 55 de puncte, iar Sparta completează podiumul. Etapa viitoare, Sparta primește vizita celor de la Viktoria Plzen.