Florin Andone, al treilea român care marchează în proprie poartă în Primera Division. Primii doi au fost Belodedici și Gâlcă

Florin Andone a devenit al treilea jucător român din istorie care marchează în proprie poartă, după Belodedici și Costel Gâlcă. Cordoba, echipa lui Andone, a remizat miercuri seară, scor 1-1, după ce românul a înscris în ambele porți

Golul marcat de Florin Andone în minutul 55 al partidei cu Deportivo La Coruna a fost o adevărată gură de aer pentru Cordoba, care spera în continuare la evitarea retrogradării. Din păcate, atacantul român, care a fost convocat la echipa națională, dar care nu a debutat în mandatul lui Iordănescu, nu a terminat meciul pe aceeași notă ascendentă, înscriind și în proprie poartă în minutul 87, stabilind, astfel, rezultatul final, scor 1-1.

Astfel, Andone a devenit al doilea jucător din acest sezon al ligii spaniole care marchează în ambele porți în același meci, după Manu Trigueros, de la Villarreal. Dar și al treilea român care își înscrie în proprie poartă în La Liga! Primul a fost fundașul Miodrag Belodedici, pentru Valladolid, pe 4 martie 1995, într-un meci pe care echipa sa l-a pierdut cu Atletico Madrid, scor 0-1. Al doilea a fost chiar actualul antrenor al Stelei, Costel Gâlcă, pe 17 septembrie 2000, într-un Espanyol – Osasuna 1-2.

După egalul de la La Coruna, Cordoba continuă să ocupe ultimul loc în La Liga, cu 19 puncte, opt mai puține decât Deportivo, echipa care ocupă locul 17, primul care asigură rămânerea în Primera.

Publicat: 08 04. 2015, 23:00
Actualizat: 08 04. 2015, 23:13