Florescu a marcat un gol pentru Dinamo Moscova. Echipa românului s-a calificat în Europa League. ȚSKA este noua campioană a Rusiei

Mijlocașul George Florescu a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Dinamo Moscova, a pierdut-o, joi, în deplasare, cu scorul de 3-2 (0-1), în fața formației Spartak Moscova, în ultima etapă a campionatului rus, informează informează cotidianul Sovetski Sport.

Florescu, care a jucat până în minutul 62, a deschis scorul în minutul 38. Celălalt gol al oaspeților a fost înscris de Ionov, în minutul 47.

Pentru gazde au marcat Jurado ’56, Parșivluk ’70 și Kombarov ’90+6 din penalti.

În ciuda acestei înfrângeri, Dinamo Moscova a încheiat campionatul pe locul patru, cu 52 de puncte, și va evolua în sezonul viitor în Liga Europa.

Spartak Moscova, despre care presa rusă a scris că ar putea fi pregătită din sezonul viitor de tehnicianul Dan Petrescu, a încheiat pe locul șase, cu 50 de puncte, ratând participarea în cupele europene. Spartak Moscova a încheiat la egalitate de puncte cu ocupanta poziției a cincea, FK Krasnodar, dar a avut rezultatele directe mai slabe.

ȚSKA Moscova este noua campioană a Rusiei, după ce a terminat sezonul cu 64 de puncte, cu unul mai mult decât Zenit St. Petersburg.

Sursa: Mediafax

Publicat: 15 05. 2014, 20:01
Actualizat: 15 05. 2014, 20:25