Finalul de campionat din Belarus, unul dintre cele mai dramatice din istoria fotbalului! Dinamo Minsk avea titlul în buzunar în minutul 90+5, dar a rămas fără el în ultima secundă. BATE Borisov, 12 ani la rând de supremație

BATE Borisov a câștigat titlul în Belarus, grație unui gol marcat în minutul 90+5. Dinamo Minsk și BATE s-au duelat de la distanță în ultima etapă, pentru titlul de campionă. BATE pleca cu prima șansă, având două puncte avans față de Dinamo.

Dinamo Minsk și-a câștigat fără emoții partida cu Vitebsk, scor 4-1. BATE a avut parte de un meci extrem de complicat în deplasarea de la Gorodeja. Ivanic a deschis scorul în minutul 18, iar campioana din ultimele 11 sezoane era cu o mână pe trofeu. Gazdele de la Gorodeja au avut o răbufnire de orgoliu și au înscris de două ori până la pauză. Dubajic a egalat, iar Pavlyuchek a întors scorul în minutul 33. La prima acțiune a părții secunde, gazdele s-au desprins la două goluri, grație lui Dubajic, care a reușit dubla. BATE Borisov era campionă și dacă pleca cu un punct de pe terenul echipei fondate în 2004.

Căpitanul Rodionov a redus din diferență în minutul 78, dintr-un penalty. Elevii lui Aleksandr Yermakovich s-au aruncat în atac. În al cincilea minut al prelungirilor, când nimeni nu se mai aștepta, Ivanic a marcat golul care a adus al 12-lea titlu consecutiv la Borisov.  Este al 14-lea titlu din vitrina clubului. Dinamo Minsk n-a mai cucerit titlul din 2004.

Publicat: 26 11. 2017, 18:41
Actualizat: 26 11. 2017, 18:42