Finală dramatică la Campionatul Mondial Under 20 din Argentina. Cine a câștigat titlul suprem

Finală dramatică la Campionatul Mondial Under 20 din Argentina

Italia și Uruguay au oferit o finală dramatică la Mondialul Under 20, care s-a disputat în Argentina, după ce FIFA l-a mutat din Indonezia.

Meciul a fost decis în minutul 86 de un gol înscris de Luciano Rodriguez, care a revenit după o  suspendare de două meciuri dictate de un cartonaș roșu primit împotriva Gambiei.

Uruguayul, încurajată de masele de suporteri, a fost o învingătoare meritată la La Plata, dominând partida.

În minutul 81. Matteo Prati a intrat tare asupra lui Fabricio Diaz, iar arbitrul Glenn Nyberg i-a arătat cartonașul roșu. După o revizuire VAR, însă, Nyberg l-a schimbat în cartonaș galben, păstrând echilibrul numeric.

Jucătorii uruguayeni s-au simțit lezați de decizie, dar au reușit să treacă peste șoc și la câteva minute, Rodriguez a trimis mingea în poartă.

Uruguayanul Randall Rodriguez a devenit doar al treilea portar din istoria competiției care n-a primit gol în șase meciuri din șapte, după chilianul Cristopher Toselli în 2007 și portughezul Mika în 2011.

Noua campioană mondială a fost învinsă în grupă de Anglia, scor 3-2. În rest, a câștigat toate meciurile 1-0, cu Irak și Tunisia (grupă),  1-0 cu Gambia (optimi), 2-0 cu SUA (sferturi), 1-0 cu Israel (semifinale), 1-0 cu Italia (finală).

Antrenată de Marcelo Broli, Uruguay a avut în lot numai fotbaliști din campionatul intern, cu două excepții: Alan Matturo (Genoa) și Facundo Gonzales (Valencia).

Este pentru prima data când Uruguay câștigă Campionatul Mondial Under 20, competiție dominată de Argentina (6 titluri) și Brazilia (5 titluri).

Italianul Cesare Casadei, care aparține de Chelsea, dar a fost împrumutat la Reading, a fost golgheterul competiției, cu 7 goluri marcate. Tot el a primit și titlul de cel mai bun jucător al turneului final.

În finala mica, Israel a învins Coreea de Sud cu 3-1, câștigând medaliile de bronz.

Publicat: 12 06. 2023, 09:44