Finala Cupei Ucrainei: Dinamo Kiev – Șahtior Donețk 2-1. Lucescu a ratat al patrulea event consecutiv

• Mircea Lucescu a încheiat trist sezonul, după ce echipa lui, Șahtior Donețk, a pierdut finala Cupei Ucrainei, disputată la Poltava, în fața rivalei Dinamo Kiev (1-2).

Formația românului a avut o primă repriză dezastruoasă, în care nu a amenințat nici măcar o dată poarta lui Șovkovski și a luat și două goluri. Primul a marcat Kucher, în propria poartă (40), iar numai trei minute mai târziu, Vida a majorat diferența.

Lucescu și-a dezmeticit elevii la vestiare, iar efectul s-a văzut după pauză. Brazilienii lui Șahtior au început să preseze și să își facă simțită prezența pe teren. Eficiența le-a lipsit, însă, deoarece apărarea lui Dinamo Kiev nu a avut probleme cu adevărat până la acțiunea lui Douglas Costa, din minutul 57.

Nu a fost decât un foc de paie. Șahtior nu a mai avut forța de a reveni în joc, iar nervii au luat locul concentrării. Pe final, Rakițki, unul dintre cei mai iritați fotbaliști ai lui Mircea Lucescu, s-a luat la harță cu Yarmolenko, iar ambii au sfârșit prin a fi eliminați. Schimbarea raportului de forțe nu a mai contat decât pentru statistici. Arbitrul a pus în doar câteva secunde punct final, iar Cupa a plecat spre Kiev. „Il Luce” rămâne doar cu titlul în acest sezon și ratează al patrulea event consecutiv de când antrenează în Ucraina.

Publicat: 15 05. 2014, 22:36
Actualizat: 15 05. 2014, 22:51