Finala Cupei Libertadores | Boca Juniors și River Plate, patru goluri în meciul tur. De unde se pleacă în partida decisivă

Boca Juniors și River Plate au remizat, scor 2-2, în manșa tur a finalei Copei Libertadores. Gazdele de la Boca au condus de două ori, însă „Milionarii” au reușit să revină de fiecare dată. Returul va avea loc pe 24 noiembrie, pe „Estadio Monumental”.

Abila a deschis scorul în minutul 34, după ce l-a învins pe Armani cu un șut puternic la colțul scurt, expediat din apropiere. Pratto a egalat după doar un minut, la capătul unei acțiuni la care defensiva rivalilor de la Boca a fost prinsă pe picior greșit. Pratto a trimis în diagonală, Rossi a plonjat în gol. Benedetto și-a readus echipa în avantaj în prelungirile primei părți, cu o lovitură de cap. River Plate a egalat din nou, în minutul 61, după ce Izquierdoz a trimis în propria poartă.

S-a încheiat 2-2, iar River pleacă cu prima șansă în returul de pe teren propriu. Este pentru prima dată în istorie când cele două rivale din Buenos Aires se înfruntă în finala Copei Libertadores. Partida trebuia să se dispute inițial sâmbătă, dar o ploaie torențială i-a forțat pe reprezentanții CONMEBOL să mute jocul pentru ziua de duminică. Chiar dacă ieri era inundat, gazonul s-a prezentat impecabil astăzi.

Publicat: 11 11. 2018, 23:35
Actualizat: 11 11. 2018, 23:45