„F@%&@#g weak! Wenger avea dreptate, nenorociților!” Scene incredibile cu Mourinho, la vestiare! Ce a început să urle la arbitri

Portughezul Jose Mourinho a fost suspendat pentru un meci și a primit o amendă de 40.000 de lire, aceasta fiind a doua pedeapsă de acest gen primită de tehnicianul portughez al lui Chelsea în decurs de o lună. Noua suspendare vine în urma unor gesturi reprobabile făcute de Jose Mourinho în înfrângerea cu West Ham, scor 2-1.

Federația Engleză a oferit publicității motivul pentru care „Specialul” a fost pedepsit, totul venind în urma informațiilor trecute în raportul de arbitraj.

Arbitrul Jonathan Moss a descris evenimentele petrecute la pauza meciului West Ham – Chelsea 2-1, când Mourinho a apărut în zona vestiarelor pentru a-i cere socoteală în legătură cu mai multe decizii luate în prima repriză (West Ham conducea cu 1-0 și Nemanja Matic fusese eliminat pentru două cartonașe galbene).  Moss a dezvăluit tirada la care a fost supus, în momentul în care Mourinho n-a fost mulțumit de răspunsurile primite.

„Am părăsit gazonul alături de colegii mei, la pauză. Când am intat pe tunel pentru a ajunge la vestiare, domnul Mourinho, antrenorul lui Chelsea, ne aștepta, evident agitat și a început să ne tragă la răspundere agresiv pentru deciziile din prima repriză.

În loc să vorbesc public cu el, l-am rugat să vină la intrarea în vestiarul meu, escortat de managerul de securitate al lui West Ham, Simon Sutton. Domnul Mourinho m-a întrebat despre un tackling, un ofsaid și o fază în care balonul a fost respins de pe linia porții.

I-am oferit răspunsuri succinte și apoi l-am rugat să părăsească zona vestiarelor. A refuzat. L-am rugat din nou să o facă. După ce a refuzat din nou, l-am rugat pe domnul Sutton să-l conducă afară.

În acest moment, domnul Mourinho a devenit extrem de agresiv și agitat. A început să țipe „nenorociților de arbitri, sunteți slabi (en. you fucking referees, you are weak). Wenger avea dreptate despre voi. Sunteți slabi (en. You are fucking weak). I-am transmis lui Mourinho să nu-și mai ia locul în zona tehnică pentru a doua repriză, ca urmare a comportamentului său„, a notat arbitrul Jonathan Moss în raportul de joc.

Publicat: 06 11. 2015, 19:55
Actualizat: 06 11. 2015, 19:56