Feyenoord Rotterdam a câștigat Supercupa Olandei pentru a treia oară în istoria clubului

Feyenoord Rotterdam a câștigat Supercupa Olandei, după ce a învins, sâmbătă, la loviturile de departajare, formația Vitesse Arnhem. La finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 1-1.

Campioana Olandei a deschis scorul prin Jens Toornstra, în minutul 7, în timp ce pentru Vitesse Arnhem a înscris Alexander Buttner, în minutul 58, din lovitură de pedeapsă.

La penalty-uri, Jan-Arie van der Heijden, Jean-Paul Boetius, Jens Toornstra și Nicolai Jorgensen au înscris pentru Feyenoord, în timp ce pentru Vitesse Arnhem au înscris Navarone Foor și Charlie Colkett, în timp ce Tim Matavz și Milot Rashica au ratat.

Feyenoord Rotterdam a câștigat pentru a treia oară în istorie Supercupa Olandei, după ce s-a mai impus în 1999/2000 și 1991/1992.