FC Barcelona e Supercampioana Spaniei, după 3-0 în returul cu Sevilla! Arda Turan și Messi au rezolvat meciul

FC Barcelona a câștigat cu 3-0 meciul disputat, joi, pe teren propriu împotriva celor de la FC Sevilla, în manșa a doua a Supercupei Spaniei, după ce formația catalană s-a impus și în tur, scor 2-0 pe Ramon Sanchez Pizjuan.

Arda Turan, de două ori, și Lionel Messi au marcat golurile Barcelonei. Internaționalul turc a deschis scorul în minutul 10, cu un șut trimis în stânga portarului, după o fază creată de Andre Gomes, aflat la debut, și de Messi.

Sevilla a avut șansa egalării în minutul 33, însă Vicente Iborra nu a reușit să-l învingă pe Claudio Bravo dintr-o lovitură de la 11 metri. În loc de 1-1 a fost 2-0 pentru Barcelona. Turan a făcut dubla în minutul 46, cu un șut plasat perfect de la 25 de metri.

Ultimul gol i-a aparținut lui Messi. În minutul 55, argentinianul a profitat de o centrare a lui Digne, i-a luat fața lui Mercado și a marcat cu capul, în dreapta lui Sergio Rico.

Luis Enrique a folosit următoarea echipă: Claudio Bravo – Vidal, Mascherano, Umtiti, Digne (Alba 61′) – D. Suarez (Rakitic 73′), Busquets (Samper 74′), Gomes – Messi, Munir, Turan.

FC Sevilla: Rico – Gonzalez, Iborra, Mercado – Mariano, Ganso (F. Vazquez 57′), Kranevitter, Sarabia, Konoplyanka – Ben Yedder (Vitolo 63′), Correa (L. Vietto 73′). Antrenor: Jorge Sampaoli.

Pentru Barcelona a fost cel de-al 12-lea trofeu câștigat în Supercupa Spaniei, primul după trei ani, în timp ce Sevilla rămâne cu cel obținut în 2007, singurul din istorie.