Fără Ștefan Radu pe teren, Lazio suferă. AS Roma s-a impus în „Derby della Capitale”

AS Roma și-a revenit spectaculos în ultimele două partide. După o serie de 5 meciuri fără victorie, echipa pregătită de Eusebio Di Francesco a câștigat două meciuri la rând. Dacă miercuri, 26 septembrie, a învins în deplasare cu Frosinone, 4-0, sâmbătă, 29 septembrie, s-a impus și cu Lazio.

Potrivit presei din Peninsulă, antrenorul romanilor avea zilele numărate pe banca tehnică a clubului giallorosso, însă ultima victorie îl ajută pe Eusebio Di Francesco să crească din nou în ochii suporterilor.

AS Roma a spart gheața în „Derby della Capitale”. Fără Ștefan Radu pe teren, Lazio a suferit o înfrângere dură. În minutul 45, Pellegrini, intrat în locul lui Pastore, accidentat, a marcat un gol spectaculos, din 8 metri, cu călcâiul. Immobile a egalat în minutul 67, după o gafă a lui Fazio. Romanii au revenit după doar 4 minute. Kolarov a dus-o pe Roma din nou în avantaj, după ce a înscris dintr-o lovitură liberă. Tabela de marcaj a fost închisă în minutul 86, 3-1, prin Fazio care a marcat dintr-o lovitură de cap.

AS Roma a urcat până pe 5 în clasament cu 11 adunate, în timp ce Lazio ocupă locul 4, cu 12 puncte.

Publicat: 29 09. 2018, 18:17
Actualizat: 29 09. 2018, 18:18