Fără Bale, Ronaldo sau Modric, Real Madrid a fost la un pas să fie umilită de PSG! În minutul 40, francezii conduceau cu 3-0

Real Madrid a pierdut, joi, primul meci disputat în această vară, scor 1-3, împotriva campioanei Franței, Paris Saint-Germain, partidă disputată în Statele Unite ale Americii, la turneul amical International Champions Cup.

Deținătoarea Ligii Campionilor s-a văzut condusă încă din minutul 2, după o incursiune personală a atacantului francez de doar 18 ani, Nanitamo Ikone, urmată de un șut care și-a atins ținta.

Intrat pe parcursul primei părți, internaționalul belgian transferat în această vară de Paris Saint-Germain, Thomas Meunier, a reușit dubla și a dus scorul la 3-0.

Mai întâi, fundașul în vârstă de 24 de ani a înscris cu un șut plasat perfect de la aproximativ 25 de metri, iar peste cinci minute a profitat de o greșeală în apărarea adversă și a înscris pe lângă Kiko Casilla.

În minutul 44, Isco a pătruns în careu și a încercat să centreze, însă mingea l-a lovit în braț pe fundașul dreapta Serge Aurier, iar arbitrul întâlnirii a acordat penalty pentru Real Madrid. Marcelo a marcat de la 11 metri și a stabilit scorul final.

Au marcat: Marcelo (penalty 44′) / Ikone (2′), Meunier (35′, 40′)

Real Madrid: K. Casilla – Danilo, Varane, Nacho, Marcelo – Kovacic, Casemiro, Isco – L. Vasquez, Morata, Jese.

La pauză, Zinedine Zidane a făcut 11 schimbări, iar în următoarele 45 de minute Real Madrid a arătat astfel: Yanez – Carvajal, Hakimi, Lienhart, Tejero – Odegaard, M. LLorente, Asensio – Fernandez, Diaz, Febas.

Paris Saint-Germain: Trapp – Aurier, Silva (Meunier 11′), Kimpembe, Kurzawa (Maxwell 69′) – Callegari, Rabiot (Nkunku 69′) – Lucas (Georgen 69′), Pastore (Stambouli 46′), Ikone (Di Maria 46′) – Cavani (Ben Arfa 69′). Antrenor: Unai Emeri.

În cadrul aceluiași turneu de pregătire, International Champions Cup, s-au mai disputat, miercuri, încă două meciuri. Bayern Munchen a pierdut, scor 3-3 (3-4 după loviturile de departajare) în fața echipei AC Milan, iar Chelsea a dispus de Liverpool, scor 1-0.