FANTASTIC! „Doar Messi mai face așa ceva!” În sfârșit, Maxim! Ce scriu nemții după gol și un assist de MAGICIAN

Alexandru Maxim a făcut cel mai bun meci al său din actualul sezon în tricoul lui Stuttgart, în victoria cu Eintracht Frankfurt, scor 2-1, și pare din nou sigur de locul de titular într-un final de sezon care se anunță incendiar pentru VfB.

După 26 de etape, Stuttgart e ultima în Bundesliga, cu 23 de puncte, la două sub primul loc care asigură mențierea în prima divizie, ocupat de Freiburg.

După o primă repriză fără realizări notabile, Maxim s-a descătușat în partea secundă și și-a ajutat echipa să revină pe tabelă de la 0-1.

Mai întâi a pasat decisiv pentru golul de 2-1, reușit de Ginczek, în minutul 66. Apoi, cu 10 minute înainte de final, internaționalul român a închis tabela și a asigurat o victorie vitală pentru Stuttgart.

„Doar Messi poate atinge așa balonul”

Pasa reușită de Maxim la golul doi a fost una cu adevărat spectaculoasă – un lob peste întreaga apărare care l-a găsit liber pe Ginczek în careu – VIDEO AICI – și a stârnit reacții laudative printre fanii lui Stuttgart, dar și în presa din Germania.

Elocventă e descrierea făcută de publicația Sueddeutsche.de, care îl compară pe Maxim cu Messi. „Alexandru Maxim a lobat mingea artistic spre Ginczek așa cum numai Lionel Messi poate să o facă„, notează sursa citată.

Pentru Maxim, goul marcat în poarta lui Frankfurt a fost al doilea reușit în acest sezon. A fost al patrulea meci consecutiv în care românul a fost integralist la VfB, iar mijlocașul pare să-și fi câștigat definitiv locul de titluar.

Publicat: 22 03. 2015, 15:11
Actualizat: 22 03. 2015, 16:04