Fabregas, poate la golul carierei. VIDEO – Mijlocașul lui Chelsea a trecut de maghiarii de la Ferencvaros în stilul lui Messi

• Chelsea s-a impus cu 2-1 într-un amical cu Ferencvaros. Trupa lui Jose Mourinho a înscris două goluri superbe, prin Ramires și Fabregas, dar l-a pierdut pe Drogba, care a rezistat doar 28 de minute la primul său meci de la revenirea în trupa londoneză.

Ungaria s-a îmbrăcat în haine de sărbătoare la festivitatea de inaugurare a Groupama Arena. Sub ochii președintelui maghiarilor, János Áder, Ferencvaros și Chelsea au oferit un spectacol de gală, presărat cu numeroase faze spectaculoase și goluri de generic.

Maghiarii au deschis scorul, în minutul 17, prin fostul mijlocaș al lui Fulham, Zoltan Gera, însă „albaștrii” au întors rezultatul, grație a două reușite superbe: mai întâi Ramires a punctat, imediat după pauză, pentru ca apoi Cesc Fabregas, ex-jucătorul Barcelonei și al lui Arsenal, să marcheze unul dintre cele mai frumoase goluri din cariera sa. Mijlocașul ofensiv a depășit 5 adversari, în stilul lui Messi, înainte de a îl „executa” pe portarul advers.

• 40 de milioane de euro a costat Groupama Arena. Situat în Budapesta, stadionul are o capacitate de 23.700 locuri și a fost construit în timp record: ceva mai mult de un an

Vezi mai jos reușita superbă a fostului mijlocaș al Barcelonei

S-a rupt Drogba

Cu mai puțin de o săptămână înainte de startul sezonului în Premier League, Mourinho are parte de o veste mai puțin plăcută. Didier Drogba, aflat la primul său meci de la revenirea la Chelsea, a rezistat pe teren mai puțin de jumătate de oră. Ivorianul s-a accidentat la gleznă și a fost schimbat imediat, iar primele informații indică faptul că șansele să fie pe teren în primul meci din campionat, cu Burnley, sunt mici.

Altfel, Chelsea va mai disputa un singur meci amical înainte de debutul Premier League, marți, cu Real Sociedad.