Event istoric!** Borussia Dortmund a reușit sâmbătă primul event în 103 ani de istorie

Borussia Dortmund a reușit sâmbătă primul event în 103 ani de istorie, după ce a adăugat și Cupa Germaniei la titlul câștigat în acest sezon. În finala disputată pe stadionul „Olimpic” din Berlin, Borussia și-a surclasat clar marea rivală, Bayern München, scor 5-2.

Borussia devine o nucă tot mai tare pentru Bayern. După ce-au pierdut titlul în fața rivalilor în ultimii doi ani, bavarezii le-au cedat și Cupa Germaniei în acest sezon. Și tot după o înfruntare directă. „În 90 de minute am fost echipa mai bună. Am făcut însă erori colosale și le-am oferit victoria pe tavă”. Declarația lui Philipp Lahm, căpitanul lui Bayern, surprinde rezumatul finalei. Borussia a deschis scorul rapid (Kagawa, minutul 3), după o succesiune de pase cu iz de tiki-taka, pornită de la goalkeeperul Weidenfeller, și deși Bayern a egalat dintr-un penalty transformat de Robben (25), până la pauză „galben-negrii” s-au distanțat la două goluri, 3-1! După un alt penalty, marcat de Hummels (41), și prima reușită din meci a lui Lewandowski (45+1).
Cu o mână pe trofeu, Borussia l-a ridicat cu ambele după ce în partea secundă atacantul polonez a mai lovit de două ori (58, 81), reușite intersectate de golul superb al lui Ribery (76). Un

dezastru pentru Bayern (2-5), cu multe erori pe faza defensivă, și un semnal de alarmă serios pentru bavarezi, cu o săptămână înaintea finalei Ligii Campionilor.

3 Cupe ale Germaniei are Borussia în palmares. A mai câștigat trofeul în 1965 și 1989

Publicat: 14 05. 2012, 08:46
Actualizat: 14 05. 2012, 08:47