Etapă de coșmar pentru granzii din La Liga! Valencia, ultima „victimă”: „Liliecii”, la prima înfrângere în campionat, deși au jucat aproape tot meciul cu un om în plus. Fără să câștige, Barça și-a mărit avantajul în fruntea clasamentului

Valencia și-a găsit „nașa”. „Liliecii” au pierdut primul meci de campionat în acest sezon, 0-1, dar înfrângerea nu a venit în fața Barcelonei, Realului sau a lui Atletico Madrid. Echipa de pe Mestalla a pierdut în deplasare cu Getafe, în etapa a 14-a din La Liga.

„Liliecii” lui Marcelinho au ținut piept cu succes Barcelonei, Realului sau a altor echipe mai importante din campionat, însă au pierdut în fața unei nou promovate. La Madrid, pe Colliseum Alfonso Perez, Getafe a învins-o pe Valencia, deși a evoluat cu un om mai puțin încă din minutul 25, atunci când Mauro Arambarri a fost eliminat.

Markel Bergara a marcat singurul gol al partidei, în minutul 66. În urma rezultatului, Getafe acumulează 19 puncte și se află pe locul 8 în clasament, în timp ce Valencia a rămas pe locul secund, cu 31 de puncte, la 5 lungimi în spatele liderului Barcelona.

Etapa a 14-a nu a fost una prea bună pentru granzii Spaniei. FC Barcelona a făcut egal pe teren propriu cu Celta Vigo, 2-2, Real Madrid a remizat la Bilbao, pe San Mames, 0-0. Acum a venit rândul Valenciei să facă un pas greșit în lupta pentru primele locuri. Și, deși nu a câștigat, Barcelona și-a mărit avantajul în fruntea clasamentului.

Singura echipa dintre cele mari din Spania care a reuși să câștige în etapa din wekeend din La Liga a fost Atletico Madrid, care s-a impus pe teren propriu, cu 2-1, în fața celor de la Real Sociedad.

Publicat: 03 12. 2017, 21:46
Actualizat: 03 12. 2017, 21:47