Eșec dureros pentru Boloni în campionat. Antwerp conducea cu 2-0 la pauză, dar Genk a întors. Cât s-a terminat. VIDEO

Ladislau Boloni a făcut primul pas greșit cu Antwerp, după 4 meciuri fără înfrângere. În etapa a 13-a a campionatului Belgiei, formația sa a pierdut pe teren propriu cu Genk, 2-4.

Antwerp a bifat a doua înfrângere în Jupiler League, deși a condus cu 2-0 în ultima etapă. Echipa românului a deschis scorul în minutul 24, prin Bolingi, iar la ultima fază a primei reprize își dubla avantajul, prin Jukleroed. În partea a doua, Genk a venit mult mai motivată de la cabine și avea să restabilească egalitatea la 15 minute de la reluare, în urma dublei lui Malinovsky, în min. 56 și  60. Liderul Belgiei nu s-a oprit aici și până la final a mai punctat de două ori, printr-o dublă a lui Samata, în min. 76, și 89.

Îm urma acestui eșec, Antwerp rămâne pe locul 3 cu 25 de puncte, dar poate cădea pe poziția a patra dacă Anderlecht câștigă cu Lokeren azi.