Eroul neașteptat! Barcelona s-a chinuit din nou cu Malaga, dar Vermaelen a adus trei puncte importante. Premieră negativă pentru Messi în ultimii opt ani

Barcelona are un start perfect de sezon. Dar și unul extrem de eficient. Sâmbătă seară, catalanii au câștigat al doilea meci consecutiv cu 1-0 din acest sezon, după ce Vermaelen a marcat în minutul 73 contra lui Malaga

Eșecul cu 1-0 de pe Camp Nou din februarie, contra lui Malaga, a fost singurul moment dificil peste care a trecut Luis Enrique în 2015 la Barcelona. Ceea ce părea să fie o avanpremieră a unui final problematic de sezon s-a transformat într-un moment cheie, în urma căruia Messi, Neymar și Suarez au devenit cea mai bună tripletă din istorie, iar Barca a câștigat patru trofee. Iar meciul din etapa a doua din acest sezon La Liga părea să fie o reeditare a celui de anul trecut. Ba chiar Malaga a ajuns la 282 de minute fără să primească gol de la Barca, o serie cu care puține echipe se pot mândri.

Totuși, catalanii au trecut peste problemele pe care le-au avut și au câștigat cu 1-0. Nu Messi, nici Suarez, nici Neymar, titularizat în premieră, după ce a suferit de oreion, au fost decisivi. Ci omul care nu a jucat decât un singur meci în sezonul trecut, Thomas Vermaelen. Belgianul care îi ține locul lui Pique, suspendat, a marcat în minutul 73. Iar Barca a bifat a două victorie consecutivă cu 1-0 în campionat, fără ca Messi să fie implicat în vreun gol! O premieră negativă pentru ultimii opt ani a superstarului catalan. Să fie oboseala acumulată la Copa America în startul acestei veri? Rămâne de văzut…

Barcelona – Malaga 1-0 (Vermaelen 73)

Barcelona: Bravo – Sergi Roberto, Mascherano, Vermaelen (Mathieu 90), Jordi Alba – Rakitic (Rafinha 63), Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar (Sandro 87)

Malaga: Kameni – Rosales, Angeleri, Weligton (Albentosa 25), Torres – Tissone, Recio – Horta (Anor 73), Amrabat (Charles 54), Carlos – Cop.

Publicat: 30 08. 2015, 00:06
Actualizat: 30 08. 2015, 00:07