Erling Haaland, noul star al fotbalului european: a ajuns la 5 hat-trick-uri în acest sezon

Norvegianul Erling Haaland (19 ani), atacantul formaţiei austriece Salzburg, a înscris trei goluri pentru formaţia sa, duminică, contra celor de la Wolfsberger AC, scor 3-0, în runda cu numărul 14 din Austria, şi a ajuns la cinci hat-trick-uri reuşite în acest sezon.

Haaland a punctat pentru Salzburg în minutele 4, 76, respectiv 88, iar echipa sa a obţinut o victorie clară, care o menţine pe primul loc în Austria, cu 38 de puncte acumulate în primele 14 runde.

În acest sezon, fotbalistul norvegian, în vârstă de doar 19 ani, a mai înscris câte trei goluri în meciurile de campionat cu Wolfsberger AC (în tur), TSV Hartberg, în partida din Cupa Austriei împotriva echipei SC/ESV Parndorf şi în grupele Ligii Campionilor, contra lui Genk.

De asemenea, în acest sezon din Liga Campionilor, Haaland a devenit primul jucător din istoria competiţiei care înscrie şase goluri în primele trei partide disputate în această întrecere. În actuala stagiune, nordicul a înscris de trei ori contra lui Genk (6-2), o dată contra lui Liverpool (3-4), de două ori împotriva lui Napoli (2-3), în tur, dar şi în retur, o dată, împotriva formaţiei italiene (1-1).

Statisticile lui Erling Haaland sunt impresionante în toate competiţiile, acesta izbutind deja 26 de goluri în primele 18 jocuri disputate din sezonul 2019/2020.

Mai mult, la Campionatul Mondial U20 din acest an, Haaland a participat alături de naţionala Norvegiei, iar în faza grupelor a înscris nouă goluri contra celor din Honduras, într-o partidă care s-a încheiat cu scorul de 12-0. Acesta a debutat la naţionala de seniori a Norvegiei în septembrie, când a prins minute contra Maltei (2-0) şi Suediei (1-1).

Haaland e născut la 21 iulie 2000, în Leeds, dar a evoluat doar în Norvegia până în prezent. După ce şi-a făcut junioratul la Bryne FK, a ajuns la Molde, care l-a vândut la începutul acestui an la Salzburg, pentru cinci milioane de euro.

Publicat: 11 11. 2019, 10:07
Actualizat: 11 11. 2019, 11:10