Era tiki-taka a apus! Rayo Vallecano a avut posesia, dar Barcelona s-a impus cu 4-0

UPDATE: FC Barcelona s-a impus până la urmă cu 4-0. Pedro a făcut „dubla” în minutul 47 și hat-trick-ul în minutul 72. Tabela a fost închisă de Fabregas, în minutul 80. Interesant este că Rayo Vallecano a reușit să aibă o posesie superioară pe tot parcursul meciului, 55% la 45%.

Până și numărul ocaziilor a fost egal, 14-14, însă calitatea jucătorilor Barcelonei și-a spus cuvântul în fața porții. Ultima dată când Barcelona a avut o posesie mai mică decât echipa adversă a fost în mai 2008, într-un meci cu Realul.

Barcelona a trecut de era tiki-taka. Dacă până la venirea lui Tata Martino catalanii plimbau mingea până se plictiseau, acum lucrurile s-au schimbat. Așa se face că Rayo Vallecano a intrat la pauză cu o surprinzătoare posesie de 59%, conform publicației AS.

Catalanii au intrat cu avantaj minim la cabine, după reușita lui Pedro din minutu 33, dar situația putea fi echilibrată, dacă Valdes nu apăra penalty. A fost însă una dintre cele mai slabe reprize făcută de FC Barcelona.

Publicat: 21 09. 2013, 22:53
Actualizat: 21 09. 2013, 22:59