Empoli pune capăt unei serii de 12 meciuri fără victorie în Serie A: Tătărușanu a primit două goluri

Fiorentina, echipă la care evoluează internaționalul român Ciprian Tătărușanu (30 de ani), a pierdut, duminică, scor 0-2, meciul jucat în deplasare cu Empoli, în etapa a 32-a din campionatul Italiei.

Golurile partidei au fost marcate de Manuel Pucciarelli, în minutul 41, respectiv Piotr Zielinski, în minutul 89. Ciprian Tătărușanu, portarul titular al echipei naționale a României, a jucat toate cele 90 de minute pentru formația antrenată de Paulo Sousa.

După această înfrângere, Fiorentina rămâne pe locul cinci în clasamentul din Serie A, cu 56 de puncte, la șapte distanță AC Milan, aflată pe locul șase, și tot la șapte de primul loc care asigură prezența în sezonul viitor de Liga Campionilor, ocupat în acest moment de AS Roma.

De partea cealaltă, Empoli pune capăt unei serii de 12 meciuri fără victorie în campionatul italian. Formația antrenată de Marco Giampaolo urcă, cel puțin momentan, pe locul 11 în clasament, cu 39 de puncte. Trei echipe o pot egala la puncte dacă își câștigă meciul din această etapă: Torino, Bologna și Atalanta.