Eliminată din Ligă de Real, Roma continuă parcursul de vis în Italia și ajunge la opt victorii consecutive. Fiorentina, egalată pe final de Verona. Rezultatele din Serie A

AS Roma a câștigat, duminică, scor 2-1, meciul jucat în deplasare cu Udinese, echipă la care este legitimat și internaționalul român Gabriel Torje, în etapa a 29-a din Serie A.

Golurile partidei au fost marcat de Edin Dzeko în minutul 15, Alessandro Florenzi în minutul 74, respectiv Bruno Fernandes în minutul 85. La Udinese, fostul jucator al Stelei, Cyril Thereau, a început meciul ca titular, dar a fost înlocuit în minutul 72 cu Ryder Matos.

După această victorie, echipa antrenată de Luciano Spalletti a acumulat 59 de puncte și se află pe locul trei al clasamentului din prima ligă italiană, la cinci puncte de Fiorentina, echipa lui Ciprian Tătărușanu. Cu acest succes, Roma ajunge la opt victorii consecutive în campionat. Echipa de pe Olimpico n-a mai pierdut un meci de o lună și jumătate, de pe 24 ianuarie, atunci când pierdea, scor 0-1, cu Juventus Torino.