Egal pentru Chelsea. Manchester City și Tottenham 2-2. Pep Guardiola a făcut doar un egal, deși jucătorii săi au condus cu 2-0

În etapa a 22-a din Premier League, de la ora 19:30, Mancheser City și Tottenham au remizat, scor 2-2.

Prima repriză a fost dominată de către cetățeni. Londonezii de la Tottenham nu au reușit să șuteze pe cadrul porții în primele 45 de minute. După pauză, Manchester City a preluat conducerea și părea să fi rezolvat meciul când în minutul 54, după ce De Bruyne a făcut 2-0. Primul gol al confruntării a fost înscris de germanul Sane, după o mare greșeală de plasament a portarului francez, Hugo Lloris.

Spurs a redus din diferență rapid, după doar 4 minute când Dele Alli a înscris. Egalarea a venit în minutul 77 (Son), imediat după ce Pep Guardiola a reclamat un penalty pentru formația sa la cursa lui Sterling.

Tottenham urcă pe poziția secundă în Premier League la 6 puncte în spatele liderului, Chelsea Londra, care va evolua mâine de la ora 18:30 cu Hull.

Manchester City a strâns 43 de puncte în primele 22 de etape ale Premier League și ocupă poziția cu numărul 5 în clasamentul primei ligi engleze.

Man City: Bravo, Zabaleta, Otamendi, Kolarov, Clichy, Toure, Sane, Sterling, De Bruyne, Silva, Aguero Manager: Pep Guardiola

Tottenham: Lloris, Walker, Dier, Alderweireld, Wimmer, Rose, Wanyama, Dembele, Eriksen, Alli, Kane  Manager: Mauricio Pochettino

Publicat: 21 01. 2017, 21:50
Actualizat: 21 01. 2017, 21:58