Eficiență dusă la extrem! Cum a devenit Pedro mai bun decât Ronaldo, Costa sau Messi

Pedro Rodriguez a marcat 10 goluri din 25 de șuturi în acest sezon din Primera, având o eficiență remarcabilă, de 40%

• Golgheterul campionatului spaniol, Diego Costa, cu 19 goluri, are o eficiență de 33%
  • Ronaldo și Messi au reușit să transforme în gol doar 14% din șuturile încercate

Fără Neymar, suspendat, și Messi, accidentat, Barcelona părea condamnată la Getafe. Era condusă cu 2-0 încă din minutul 14 și nu putea conta pe cei mai buni jucători ai echipei. Însă în doar nouă minute, Pedro Rodrigues a schimbat soarta meciului dintre Getafe și Barcelona, cu un hat-trick de efect. Spaniolul a întors scorul de la 0-2 la 3-2 în favoarea Barcelonei, cu cea mai rapidă triplă din istoria meciurilor din deplasare ale echipei catalane. Până la urmă, Barca s-a impus cu 5-2 și a rămas în fruntea primei ligi spaniole, fiind la egalitate de puncte cu Atletico Madrid și având un avantaj de cinci lungimi în fața marii rivale, Real.

99 de goluri în 295 de meciuri are Pedro la Barcelona

Are deja două hat-trick-uri

Interesant este însă că Barcelona se poate descurca și fără Messi sau Neymar. A fost al doilea hat-trick din acest sezon pentru Pedro, după cel reușit cu Rayo Vallecano, în septembrie. Și golurile cu numerele 8, 9 și 10 în Primera Division, acolo unde a devenit golgheterul Barcelonei în acest sezon, în lipsa lui Messi. Însă nu doar numărul golurilor surprinde în ceea ce-l privește pe atacantul de 26 de ani. Ci eficiența remarcabilă pe care o are în acest sezon!

În acest sezon, Pedro are 13 goluri și 3 assisturi pentru Barcelona

Ronaldo și Messi – 14% eficiență

Jucătorul crescut în „La Masia” a marcat cele 10 goluri având doar 25 de șuturi la poartă! Adică o eficiență remarcabilă, de 40% a golurilor marcate în raport cu șuturile încercate. O eficiență mult mai bună decât a celor doi golgheteri din Primera din acest sezon, Diego Costa (19 goluri din 57 de șuturi – 33%) și Cristiano Ronaldo (18 goluri din 125 de șuturi – 14%)! Sau decât a lui Leo Messi, care a marcat 8 goluri din 54 de șuturi, având o eficiență similară cu a lui Ronaldo, 14%!

Publicat: 23 12. 2013, 09:19
Actualizat: 23 12. 2013, 09:20