Edinson Cavani a marcat golul 100 pentru PSG și l-a dedicat victimelor tragediei din Columbia. FOTO

Paris Saint-Germain a învins, miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Angers, într-un meci jucat în etapa a 15-a din campionatul Franței, partidă în care Edinson Cavani a marcat golul 100 pentru gruparea de pe Parc de Princes.

Fundașul brazilian Thiago Silva a deschis scorul în minutul 34, iar în minutul 66 Cavani a înscris al doilea gol al meciului și, totodată, al 100-lea pentru Paris Saint-Germain, în 166 de partide jucate în toate competițiile.

A fost al 67-lea gol reușit în Ligue 1 de Cavani. Atacantul uruguayan mai are 17 goluri marcate în Liga Campionilor, șapte în Cupa Franței, opt în Cupa Ligii și unul în Supercupa Franței.

Atacantul uruguayan a ținut să dedice reușita victimelor tragediei aviatice din Columbia, în care au murit 16 jucători ai echipei braziliene Chapecoense. Cavani și-a dat jos tricoul de joc pentru a afișa mesajul pregătit pentru această partidă și a fost avertizat cu cartonașul galben pentru gestul său.

În urma victoriei cu Angers, PSG acumulează 35 de puncte și rămâne la un punct de liderul Nice. Pe locul 3 se află AS Monaco, iar pe 4 Olympique Lyon, cu 33, respectiv 25 de puncte.

Alte rezultate înregistrate miercuri în etapa a 15-a din Ligue 1:

Bastia – Bordeaux 1-1 (Bifouma 49’/Laborde 77′)

Guingamp – Nice 0-1 (Belhanda 5′)

Nancy – Metz 4-0 (B. Pedretti 38′, Cuffaut 78′, Dia 80′, Ait Bennasser 90’+2′)

Nantes – Lyon 0-6 (Tolisso 16′, Lacazette 39′-penalty, Gonalons 41′, Valbuena 60′, Diakhaby 75′, Fekir 81′)

Saint-Etienne – Marseille 0-0

Toulouse – Montpellier 1-0 (Sylla 19′).

Publicat: 01 12. 2016, 11:58
Actualizat: 01 12. 2016, 12:07