Echipa lui Mourinho, amendată cu 20.000 de lire de către Federația Engleză de Fotbal

Clubul englez Manchester United a fost amendat de către Federația Engleză de Fotbal (FA) cu 20.000 de lire sterline pentru că „jucătorii și-au pierdut controlul” după eliminarea lui Ander Herrera în înfrângerea cu Chelsea din Cupa Angliei, informează Associated Press.

Meciul pierdut de Manchester United, 0-1, cu Chelsea, pe Stamford Bridge, a oferit un moment inedit. Mijlocașul spaniol Ander Herrera a fost trimis mai devreme la cabine de către centralul partidei pentru cumul de cartonașe galbene. Pe primul, spaniolul l-a văzut în minutul 20, în timp ce al doilea a venit la doar un sfert de oră distanță, în minutul 35, pentru un fault comis asupra lui Eden Hazard. Jucătorii echipei pregătite de Jose Mourinho au reacționat dur și s-au dus să-i ceară explicații arbitrului Michael Oliver.

Cazul a fost pus sub lupa Federației Engleză de Fotbal vineri, 17 martie, iar oficialii de la Manchester United au putut răspunde acuzațiilor aduse. Verdictul a fost dat, iar „Diavolii” vor trebui să plătească o amendă de 20.000 de lire.

Manchester United a pierdut, marți, 14 martie, scor 0-1, meciul disputat pe Stamford Bridge cu Chelsea, în sferturile de finală ale Cupei Angliei și a ratat calificarea în penultimul act al competiției. Echipa lui Jose Mourinho este, momentan, deținătoarea trofeului.