Echipa lui Contra, „distrusă” în Liga Campionilor Asiei. VIDEO | Cea mai mare înfrângere din cariera de antrenor a lui „Guriță”

Înfrângere la scor pentru Guangzhou R&F în Liga Campionilor Asiei. Echipa lui Cosmin Contra a pierdut pe teren propriu, scor 0-5, în fața campioanei en-titre din Japonia, Gamba Osaka.

Guangzhou R&F avea șansa să urce pe locul 2 în Grupa F a competiției, însă înfrângerea drastică i-a trimis pe chinezi pe ultimul loc, fără șanse de a se mai califica în fazele eliminatorii.

Învinși în tur de trupa lui Contra, scor 2-0, japonezii au început bine meciul și au deschis scorul din minutul 14, prin Patric. Finalul de repriză a fost dezastruos pentru Guangzhou, goalkeeper-ul Liu Dianzuo fiind învins de alte două ori (Abe ’43 și Patric ’45), pentru un 0-3 aproape imposibil de întors în repriza secundă. Iar chinezii au căzut total în partea a doua a meciului, nu au putut reveni pe tabelă și au mai primit două goluri care au dus scorul la un usturător 0-5.

Înfrângerea cu 5-0 este cea mai clară din scurta carieră de antrenor a fostului fundaș dreapta, care mai suferise o înfrângere la scor când se afla pe banca Petrolului, în fața lui Swansea, într-un meci din play-off-ul Europa League, sezonul 2013-2014. Atunci, trupa din Premier League a trecut de „lupi” cu 5-1.

Guangzhou R&F – Gamba Osaka 0-5 (Patric 14 și 45, Abe 43 și 68, Usami 70)

• Guangzhou: Liu Dianzuo – Jiang Zhipeng, Jin, Zhang Yaokun, Tang – Wang Song, Li, Michel (Lu Lin 55), Zhang Yuan (Chugui 46) – Jiang Ning – Hamdallah (Chang 66)
  • Gamba Osaka: Higashiguchi – Yonekura, Niwa, Iwashita, Fujiharu – Abe (Kurata 71), Endo (Ogura 83), Konno, Omori – Patric (Lins 51), Usami

După 5 etape, Guangzhou R&F ocupă locul 4 în Grupa F, cu 4 puncte.

Publicat: 22 04. 2015, 17:04
Actualizat: 22 04. 2015, 17:29