„Eat, sleep, win, repeat”. Reacția lui Șumudică după un nou succes în Turcia: „Am controlat partida, adversarii nu și-au creat ocazii.” Antrenorul a dezvăluit obiectivul stabilit de conducerea clubului

Kayserispor, echipa antrenată de Marius Șumudică, a obținut o nouă victorie în prima ligă din Turcia, 2-0 cu Akhisar Belediye, revenind astfel temporar pe locul trei. La finalul jocului, tehnicianul român a spus că elevii săi au dominat partida și au meritat succesul. Fenerbahce poate trece peste Kayserispor, dacă învinge Karabukspor, pe teren propriu.

„Vreau să-mi felicit jucătorii pentru cele trei puncte obținute astăzi. Am făcut un meci foarte bun, am meritat victoria. Adversarii nu și-au creat nicio ocazie clară de a marca, am controlat partida din primul până în ultimul minut. Când am venit la Kayserispor am avut o discuție cu conducerea clubului și am stabilit ca obiectiv clasarea în primele opt. Mereu există presiune”, a spus Șumudică la conferința de presă, conform fotoMac.

Cristian Săpunaru a fost titular și integralist pentru Kayserispor și a reușit să țină poarta proprie în siguranță alături de ceilalți trei apărători: fostul CFR-ist, Tiago Lopes, Kana Biyik și Turan. În minutul opt, pe teren și-a făcut apariția și Fernando Boldrin, care a evoluat până la finalul celor 90 de minute și a fost avertizat cu cartonașul galben.

Kayserispor a ajuns la 30 de puncte, la două de Galatasaray și la trei de liderul Bașakșehir. Fenerbahce poate detrona formația pregătită de Șumudică, în cazul unui succes cu Karabukspor, o altă echipă care are în componență jucători români. De asemenea, Beșiktaș și Goztepe pot egala Kayserispor, dacă își câștigă meciurile.

Publicat: 17 12. 2017, 16:34
Actualizat: 17 12. 2017, 16:35