Dureros! Kayserispor a pierdut în ultima etapă din tur, iar Șumudică a ratat șansa să fie lider în Turcia! VIDEO | Golul care a decis meciul

Kayserispor, echipa lui Marius Șumudică, a pierdut meciul jucat pe teren propriu împotriva lui Malatyaspor, 0-1, și a ratat șansa să urce, cel puțin temporar, pe primul loc în clasmentul din Turcia. Khalid Boutaib a marcat singurul gol partidei din etapa a 17-a.

Ultima etapă a turului a fost cu ghinion pentru echipa lui Marius Șumudică. Kayserispor a jucat pe teren propriu, primind vizita unei formații modeste și având șansa să treacă pe prima poziție a clasamentului în cazul unei victorii. Malatyaspor a dat lovitura pe terenul formației românilor Cristian Săpunaru și Silviu Lung jr în minutul 45, chiar înainte de pauză, după o greșeală de plasament a fostului fundaș de la FC Național, Rapid și Astra și Pandurii.

În urma rezultatului, Kayserispor rămâne pe locul 5 în clasamentul din Turcia, cu 30 de puncte, la egalitate cu campioana en-titre Beșiktaș, și la 3 puncte de primul loc, ocupat de Fenerbahce. În cazul unei victorii, care părea facilă, echipa lui Șumudică ar urcat, temporar, pe primul loc în clasament.

Silviu Lung și Cristian Săpunaru au fost integraliști în echipa trimisă în teren de Marius Șumudică. Tiago Lopes, fost la CFR Cluj, a fost schimbat imediat după pauză cu Geoffrey Mujangi. Fernando Boldrin, fost la Astra și FCSB, a fost lăsat în afara lotului.

Publicat: 24 12. 2017, 14:56
Actualizat: 24 12. 2017, 14:57