După succesul imens cu Sevilla, Standard Liege a revenit cu picioarele pe pământ. Club Brugge a dat de pământ cu echipa lui Răzvan Marin. Internaționalul român a fost integralist

Standard Liege a pierdut categoric în fața rivalei Club Brugge, scor 3-0, într-un meci în care Răzvan Marin a fost integralist. Pentru campioana en-titre a fost primul succes în campionat după trei etape consecutive fără victorie. De partea cealaltă, Standard a cedat după două victorii consecutive.

Club Brugge a început perfect meciul de pe teren propriu. Denswil a deschis scorul după doar șapte minute, iar Dennis a majorat avantajul gazdelor în minutul 17. Amrabat a dus scorul la 3-0 în minutul 36, iar Standard n-a reușit să se trezească din pumni. După o primă repriză în care nu a existat, Standard a echilibrat jocul după pauză, dar fără rost. Omul care a marcat golul victoriei cu Sevilla, Djenepo, a fost eliminat în minutul 89 pentru cumul de cartonașe galbene.

În clasament, Standard a căzut pe locul 7, primul sub cele șase locuri care asigură prezența în playoff. Partea bună pentru Standard e că Charleroi, ocupanta locului 6, are de asemenea 26 de puncte. Club Brugge a ajuns pe locul secund, la o lungime în spatele liderului Genk, care însă are un meci în minus.

Publicat: 02 12. 2018, 17:21
Actualizat: 02 12. 2018, 17:22