„Dublă” Mutu!** Atacantul român a bătut de unul singur echipa de pe locul 2 din Ligue 1: Ajaccio – Lyon 3-1

Ajaccio a primit în această duminică vizita celor de la Olympique Lyon, pentru un meci care a contat pentru etapa a 23-a a campionatului francez.

Echipa de pe locul doi din Ligue 1 a deschis scorul prin Lacazette (’53), dar gazdele au revenit rapid pe tabelă și au trecut la conducerea jocului în doar 8 minute, prin Belghazouani (’57) și Mutu (’65).

Atacantul român a început ca titular meciul de pe Stade François Coty, iar golul l-a marcat cu o lovitură de cap de pe picioare, după o centrare de pe stânga, trimisă de Cavalli.

Mutu a primit un cartonaș galben în minutul 34.

După ce Gomis a ratat un penalty pentru Lyon, Ajaccio a primit la un 11 metri în minutul 90, fază la care Lovren a fost eliminat. Mutu a înscris cu un șut puternic în dreapta portarului și a dus scorul la 3-1.

Publicat: 03 02. 2013, 16:49
Actualizat: 03 02. 2013, 16:57