Erling Haaland, show total cu Bayer Leverkusen! Norvegianul a marcat de două ori în poarta „aspirinelor” și a dat o pasă de gol

Erling Haaland, Paul Pogba și Dani Olmo, transferurile de senzație pe care FC Barcelona le pregătește

Borussia Dortmund s-a impus cu 4-3 în fața lui Bayer Leverkusen la finalul unui meci spectaculos, iar vedeta Erling Haaland și-a respectat statutul, reușind să marcheze de două ori.

Atacantul norvegian a confirmat că este unul dintre cei mai valoroși fotbaliști din lume, reușind câștige aproape de unul singur meciul cu „aspirinele”. Haaland a marcat în minutul 37 din pasa lui Meunier, iar în minutul 77 a recidivat din lovitură de la 11 metri. De asemenea, norvegianul i-a pus mingea pe tavă lui Brandt la golul din minutul 49.

Pentru gazde au înscris Florian Wirtz (min. 9), Patrik Schick (min. 45+1) și Moussa Diaby (min. 55), iar golul de 3-3 al Borussiei a fost semnat de Raphael Guerreiro.

Erling Haaland, de neoprit în fața lui Bayer Leverkusen

Borussia Dortmund a marcat de patru ori în poarta lui Bayer Leverkusen, iar trei dintre aceste reușite i se datorează lui Erling Haaland. Atacantul înalt de 1,94 metri a înscris până acum de 65 de ori în 65 de apariții în tricoul galben-negru, conform Telekom Sport.

În urma acestui succes, Borussia Dortmund a acumulat 9 puncte, care o plasează pe treapta a treia a clasamentului din Germania. Bayern Munchen este la o singură „lungime” în fața sa, iar ierarhia este condusă de revelația acestui început de sezon, Wolfsburg, cu maxim de puncte după patru etape.

Erling Haaland este, alături de Mbappe, unul dintre cei mai doriți tineri jucători din lume, însă Borussia Dortmund nu vrea să renunțe prea ușor la fotbalistul transferat în 2020 de la Red Bull Salzburg.

Publicat: 11 09. 2021, 22:27
Actualizat: 11 09. 2021, 23:15