Dramatism total în a doua semifinală din Cupa Angliei! FOTO & VIDEO | Goluri spectaculoase, celebrare ca-n wrestling și o revenire istorică pentru prima finală după 35 de ani: cine stă între City și trofeu

Watford a întors incredibil meciul cu Wolverhampton, a câștigat cu 3-2 după prelungiri, și s-a calificat, duminică seară, în prima finală a Cupei Angliei după 35 de ani. Troy Deeney și Gerard Deulofeu au fost eroii „viespilor”, în timp ce mexicanul Raul Jimenez a oferit un moment special.

La o zi după ce City a bătut-o pe Brighton și s-a calificat în finală, a venit rândul lui Watford și Wolves, două echipe mici, să se înfrunte pe Wembley pentru al doilea loc în meciul de pe cel mai mare stadion al Angliei. Wolves a început bine, cu un gol marcat de Doherty în minutul 36, mexicanul Raul Jimenez, devenit în această săptămână cel mai scump transfer din istoria „lupilor”, a majorat avantajul în minutul 62, iar finala părea că va fi City – Wolves. Dar Watford a pus în scenă o revenire istorică, presărată cu execuții superbe și dramatism!

La 0-2 în minutul 66, Javi Gravia l-a aruncat în luptă pe Gerard Deulofeu, fostul mijlocaș al Barcelonei, iar spaniolul a marcat superb, în minutul 79, cu dreptul în vinclu pentru 1-2. În al doilea minut de prelungire, Leandro Dendoncker a pus talpa pe piciorul lui Troy Deeney la marginea careului de 16 metri, Michael Oliver a dictat penalty și același Deeney, un erou pentru Watford de multe ori în ultimii ani, a trimis meciul în prelungiri. Acolo, în minutul 104, Deulofeu a fost lansat excelent de Gray, a marcat cu un șut la colțul lung pe lângă Ruddy și a adus a doua calificare din istoria lui Watford în finala Cupei Angliei, după cea pierdută în 1984, 0-2 cu Everton.

Raul Jimenez, gest aparte în ziua Wrestelemania 35

Golgheterul celor de la Wolves, mexicanul Raul Jimenez, atacant cumpărat în această săptămână de la Benfica, a ieșit în evidență într-un mod special. A marcat pentru 2-0, apoi a căutat într-o geantă o mască pe care o primise de la Sin Cara, wrestler mexican din WWE devenit celebru tocmai pentru astfel de obiecte vestimentare. Nu e prima dată când Jimenez face acest gest, dar interesant e că el vine în seara în care americanii se pregătesc pentru Wrestlemania 35, cel mai mare eveniment din lumea wrestlingului.

Watford – Wolves 3-2 (Deulofeu 79, 104, Deeney pen. 90+4 / Doherty 36, Raul Jimenez 62) – video aici

• Watford: Gomes – Kiko Femenia (Janmaat 108), Mariappa, Cathcart, Holebas (Masina 98)- Capoue – Hughes (Deulofeu 66, Sema 112), Doucoure, Pereyra – Deeney, Gray
  • Antrenor: Javi Gracia
  • Wolves: Ruddy – Saiss, Coady, Boly – Doherty, Dendoncker, Joau Moutinho (A. Traore 102), Ruben Neves (Bennett 86), Jonny (Vinnagre 106) – Jota (Cavaleiro 89), Raul Jimenez
  • Antrenor: Nuno Espirito Santos

Stadion: Wembley; Arbitru: Michael Oliver

Publicat: 07 04. 2019, 21:01
Actualizat: 07 04. 2019, 23:14