Două reușite în trei meciuri. Florin Andone a marcat cel mai rapid gol din acest sezon din La Liga

Florin Andone continuă forma bună în Spania, la Cordoba.

Atacantul în vârstă de 21 de ani a deschis scorul după numai 9,8 secunde din meciul de pe teren propriu contra lui Eibar, în prima partidă a etapei a 18-a din La Liga. Florin Andone a înscris din interiorul careului, după mai puțin de un minut de joc, în urma unor grave erori în defensiva celor de la Eibar. La oaspeți, Federico Piovaccari  a fost titular, dar a fost eliminat direct în minutul 58 pentru o intrare nesportivă la portarul gazdelor. Egalitatea numerică a fost astfel restabiltă după ce Campabadal primise cartonașul roșu cu două minute mai devreme. Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.

„Golul lui Florin Andone este cel mai rapid din aceast sezon”, susțin cei de la AS. Reușita românului ocupă locul patru în topul celor mai rapide goluri din prima ligă spaniolă. Pe prima poziție se află Joseba Llorente, care a înscris pe 20 ianuarie 2008 după numai 7,3 secunde de joc din Valladolid – Espanyol 2-1.