Din nou Maxim! Românul a făcut spectacol pentru „șvabi”: două pase decisive în Frankfurt – Stuttgart 4-5

Mijlocașul român Alexandru Maxim (24 de ani) a reușit două pase de gol în confruntarea Frankfurt – Stuttgart din a 9-a etapă din Bundesliga. Fotbalistul i-a servit decisiv pe coechipierii săi Harnik și Gentner.

Maxim a început partida Frankfurt – Stuttgart ca titular, în poziția de mijlocaș central ofensiv. Fotbalistul român și-a răsplătit antrenorul pentru încrederea oferită, reușind să-și servească decisiv coechipierii, în două rânduri.

La scorul de 1-1, Maxim a reușit să-l servească pe atacantul Martin Harnik, care a transformat cu piciorul drept din careul de 6 metri, într-o fază în care portarul a fost depășit de situație. Asta se întâmpla în minutul 36 al confruntării de pe Commerzbank- Arena. Cu prima repriză încheiată în avantaj datorită contribuției lui Maxim, Stuttgart a continuat să atace, după startul celei de-a doua părți. La doar 6 minute de la fluierul de începere, Maxim a pasat din nou decisiv pentru unul dintre colegii săi. De această dată, marcatorul a fost mijlocașul Christian Gentner, pe care românul l-a servit decisiv, printr-o pasă care a scos din joc trei adversari. Gentner a transformat frumos, cu un șut plasat la colțul lung al porții apărate de Wiedwald.

În ciuda acestui aspect, Maxim a dovedit din nou va fi un jucător crucial pentru Stuttgart în lupta pentru salvarea de la retrogradare din acest sezon, aspect care a fost susținut chiar și de presa din Germania„Este unul dintre cei mai buni fotbaliști ai lui VfB, un clasic număr 10. Vorbim despre Alexandru Maxim, fotbalist care a arătat în trecut cât poate fi de important. A reușit șapte goluri și 12 pase decisive pentru Stuttgart în Bundesliga și a avut goluri importante în duelurile pentru evitarea retrogradării cu Braunschweig, Hamburg și Freiburg”, scria publicația germană Bild în urmă cu câteva săptămâni.

Partida dintre Frankfurt și Stuttgart a fost printre cele mai spectaculoase ale zile. Madlung a deschis scorul pentru gazde (21), dar dubla lui Harnik (34, 36) a trimis-o pe Stuttgart în avantaj la cabine. Gentner a făcut 1-3 în minutul 51, însă Meier (57), Aigner (61) și Madlung (65) au întors scorul. Golul de 4-4 a fost marcat de Werner (81), iar Getner a făcut 5-4 pentru Stuttgart.

Publicat: 25 10. 2014, 18:22
Actualizat: 25 10. 2014, 18:23