Diego Costa, pedepsit după incidentul cu Emre Can din semifinalele Cupei Ligii

Federația engleză (FA) l-a suspendat pe Diego Costa pentru trei etape, după ce aceasta a stabilit că atacantul l-a călcat intenționat pe Emre Can într-un duel din prima repriză a returului semifinalei Chelsea-Liverpool din Cupa Ligii.

Chelsea s-a calificat în finala Cupei Ligii după ce s-a impus cu scorul de 1-0 (1-1) în fața lui Liverpool. A fost un duel echilibrat, între două echipe care și-au dorit din plin să fie prezente pe stadionul Wembley în data de 1 martie, atunci când va avea loc ultimul act al competiției.

De asemenea, a fost o confruntare plină de controverse, ca de exemplu cea care a luat naștere în cadrul returului de pe Stamford Bridge, atunci când Diego Costa ar fi trebuit eliminat încă din minutul 12 al partidei (dacă luăm în calcul decizia FA), după ce l-a călcat pe tibie pe mijlocașul Emre Can.

Diego Costa, surprins călcând cu crampoanele pe piciorul lui Can. Un gest sancționat doar prin fault de arbitrul partidei de pe Stamford Bridge

Însă Diego Costa nu a fost eliminat din meci. „Centralul” Michael Oliver nu a văzut incidentul, astfel că singura modalitate prin care atacantul lui Chelsea putea fi pedepsit era printr-o suspendare ulterioară meciului, bazată pe proba video. Ceea ce s-a și întâmplat, conform anunțului făcut vineri de federația engleză.

• Susținut de clubul său, Costa va face apel la hotărârea FA. În cazul în care decizia nu se va schimba, atacantul spaniol va lipsi din echipa lui Chelsea în confruntările cu Manchester City (acasă), Aston Villa (deplasare) și Everton (acasă) din Premier League.

Publicat: 30 01. 2015, 16:14
Actualizat: 30 01. 2015, 16:15