Derby groaznic

Standardul lui Laszlo Boloni a smuls aseară un egal, scor 1-1, la Anderlecht, jucând în zece oameni din minutul 25. Witsel a văzut roșu direct după ce i-a rupt piciorul lui Wasilewski.
Derby-ul Belgiei, unul plin de incidente, a fost umbrit de faultul extrem de dur al lui Axel Witsel asupra lui Marcin Wasilewski , polonezul suferind o dublă fractură de tibie și peroneu. „Gest pur și simplu scandalos!”, a titrat site-ul belgian sport.be, completat de La Meuse: „Intrare ticăloasă!”. Cel mai bun jucător al sezonului trecut în Belgia a văzut roșu direct, echipa lui Laszlo Boloni fiind nevoită să joace în inferioritate. Chiar și așa, Standard a deschis scorul, prin Mbokani, dar Anderlecht a egalat înainte de pauză prin Gillet, scorul rămânând 1-1. Deși neînvinsă, Standard Liege este doar pe locul șapte în campionat, cu șapte puncte din patru remize și o victorie!

Thereau și Habibou, eroi la Charleroi

Sâmbătă, foștii steliști Cyril Thereau și Habib Habibou au înscris golurile victoriei lui Charleroi cu Roeselare, scor 3-1. Thereau a punctat de două ori până în minutul 25, pentru ca Habibou să ridice scorul la 3-0 după numai jumătate de oră din meci.

Publicat: 31 08. 2009, 10:12
Actualizat: 31 08. 2009, 10:15