Presa din Turcia, laude la adresa lui Denis Alibec, deși a ratat un penalty pentru Kayserispor: „Se vede de ce l-a vrut Șumudică!”

Marcao of Galatasaray and Denis Alibec (L) of Kayserispor during the Turkish Super league football match between Galatasaray and Kayserispor at Turk Telekom Arena Stadium in Istanbul , Turkey on November 24 , 2020.,Image: 570880665, License: Rights-managed, Restrictions: Not available for publication in Turkey., Model Release: no

Denis Alibec încă nu a marcat în campionatul Turciei, însă ultimele evoluții pentru Kayserispor dau speranțe că atacantul român este foarte aproape de a se acomoda la viitoarea echipă a lui Dan Petrescu. Alibec a ratat un penalty în partida de astăzi, de pe teren propriu, cu Yeni Malatyaspor, încheiat cu victoria gazdelor, 1-0, dar a fost lăudat pentru prestația sa pozitivă.

Românul a început rău partida cu ocupanta locului 12 în Superlig, ratând execuția unei lovituri de la unsprezece metri, în minutul 9, la scorul de 0-0.

Spre norocul lui Alibec, un minut mai târziu, fundașul central advers Semih Kaya și-a trimis mingea în proprie poartă, stabilind și scorul final.

Denis Alibec, lăudat de presa turcă după Kayserispor – Yeni Malatyaspor 1-0. Atacantul român a ratat un penalty

Presa din Turcia a avut doar cuvinte de laudă la adresa vârfului din România după încheierea partidei, jurnaliștii au remarcat o evoluție bună, care arată că Alibec se poate adapta în scurt timp. La formația pe care Dan Petrescu o va prelua oficial în curând, a evoluat și Cristian Săpunaru, timp de 90 de minute.

„În pofida penalty-ului ratat, Denis Alibec și-a arătat în sfârșit valoarea la Kayserispor. A fost la originea tuturor atacurilor periculoase cu pase inteligente.

Iar în câteva rânduri a avut acțiuni personale devastatoare pentru apărarea adversă. Este evident de ce l-a dorit Șumudică la Gaziantep – este puternic și are tehnică impecabilă”, au scris turcii.

Denis Alibec a jucat până acum 10 partide pentru Kayserispor și a înscris un singur gol, în Cupa Turciei. După victoria de sâmbătă, Kayseri urcă pe locul 18, primul retrogradabil, cu 16 puncte acumulate.

Alex Maxim a înscris pentru Gaziantep. Formația lui Marius Șumudică a pierdut după 4 luni

Gaziantep a pierdut pe terenul lui Sivasspor, scor final 1-2, cu Marius Șumudică în tribune, după ce a fost suspendat. Alex Maxim a înscris încă din minutul 4, însă gazdele au produs surpriza și au întors scorul. Formația antrenată de Șumudică se află la prima înfrângere după 15 etape.

Maxim a ajuns la 10 goluri înscrise în actuala ediție de Super Lig, însă borna atinsă a culminat cu o înfrângere care amenință poziția a treia din clasamennt, ocupată de Gaziantep. Jurnaliștii turci se așteaptă ca spectacolul să crească în prima ligă, ca urmare a pasului greșit făcut de Gaziantep. Lupta pentru locurile fruntașe din campionat ar putea să se intensifice exponențial în următoarele runde.

Publicat: 09 01. 2021, 19:09