Decizie EXTREM de rară în fotbalul mondial! De ce a anulat arbitrul penalty-ul transformat de Mahrez în Manchester City – Leicester 2-1. Caballero a fost primul care a observat problema și și-a salvat echipa. VIDEO

Manchester City s-a impus la limită în partida cu Leicester City, scor 2-1, și a urcat pe locul 3 în Premier League și grație unei decizii controversate a arbitrului de centru.  David Silva (29) și Gabriel Jesus (36) au înscris golurile echipei lui Guardiola, în timp ce pentru Leicester a marcat Okazaki, care a redus din handicap în minutul 42.

În minutul 77, la scorul de 2-1, Leicester a beneficiat de un penalty, iar algerianul Riyad Mahrez l-a și transformat. Centralul Robert Madley a anulat însă reușita, fără un motiv aparent. La reluări s-a văzut însă că decizia a fost una corectă și protestele portarului Willy Caballero erau îndreptățite.

Motivul? După ce Mahrez a lovit mingea cu piciorul stâng, balonul i-a atins și piciorul stâng, după ce mijlocașul a alunecat ușor în momentul șutului. În situația în care executantul atinge mingea de două ori (valabil și în cazurile în care mingea lovește bara și apoi același jucător în scrie) decizia corectă este ca eventualul gol să fie anulat, iar cealaltă echipă să beneficieze de lovitură liberă indirectă. Vezi mai jos faza controversată.

Grație acestei victorii, City urcă pe locul 3 în Premier League, cu 72 de puncte și rămâne favorită în lupta cu Manchester United, Arsenal și Liverpool pentru ocuparea unui loc în viitoarea ediție a Ligii Campionilor.

Publicat: 13 05. 2017, 16:51
Actualizat: 13 05. 2017, 16:58