Debut halucinant pentru Diego Costa pe noul stadion al lui Atletico Madrid! Arbitrul i-a arătat cartonașul roșu după ce a înscris și s-a dus să se bucure alături de fani

Formația Atletico Madrid s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, împotriva echipei Getafe, în etapa a 18-a din campionatul Spaniei, meci în care atacantul Diego Costa a marcat al doilea gol, apoi a fost eliminat.

Angel Correa a deschis scorul pentru gazde, în minutul 18, cu un exterior de finețe, după o pasă filtrantă primită de la Antoine Griezmann.

Aflat la primul său meci pe noul stadion Wanda Metropolitano, Diego Costa, a înscris pentru 2-0 în minutul 68, din apropiere, după o centrare venită de la Sime Vrsaljko, din dreapta. Internaționalul spaniol s-a dus, apoi, să sărbătorească reușita cu fanii, pe care i-a și îmbrățiat, însă arbitrul i-a acordat cartonaș galben pentru modul în care s-a bucurat. Jucătorul revenit în această iarnă de la Chelsea mai fusese sancționat cu galben în urmă cu șase minute, pentru o lovitură cu cotul asupra unui adversar, astfel că a fost eliminat.

Diego Costa a ajuns la două goluri marcate pentru Atletico, după transferul de la Chelsea. El a înscris și miercuri, la primul său meci, când Atletico a învins Lleida, în deplasare, scor 4-0, în Cupa Spaniei.

În clasament, Atletico Madrid a acumulat 39 de puncte și s-a apropiat la șase puncte de liderul FC Barcelona, care va juca, duminică, pe teren propriu, cu Levante. Getafe ocupă locul 8, cu 23 de puncte.

Publicat: 06 01. 2018, 16:40
Actualizat: 06 01. 2018, 16:41