De ce nu a fost Lewandowski titular în meciul cu Benfica. Atacantul lui Bayern a fost implicat într-un accident de mașină

Bayern Munchen s-a calificat, miercuri seară, în semifinalele Champions League după 2-2 la Lisabona cu Benfica, rezultat precedat de o victorie la limită pe Allianz Arena (1-0). Deși este considerat om de bază în echipa lui Pep Guardiola, atacantul polonez Robert Lewandowski nu s-a putut bucura la intensitate maximă de această calificare.

Lewandowski (27 de ani) a fost implicat într-un accident rutier în duminica dinaintea meciului de la Lisabona. Acesta a început partida retur din sferturi din postura de rezervă, însă conducerea clubului din Bavaria a infirmat că ar exista o legătură între acest accident și decizia de a nu-l introduce pe „Lewa” încă din primul minut.

„Nu am știut că Lewandowski va începe meciul ca rezervă. Accidentele se întâmplă destul de des, dar sunt rare cazurile în care sunt implicați fotbaliști cunoscuți. El este în regulă acum, se mai întâmplă astfel de lucruri”, a declarat directorul sportiv de la Bayern, Mathias Sammer, pentru Sky.

„A fost un accident minor. Aceste lucruri se întâmplă în viața de zi cu zi, însă acest accident nu l-a influențat pe Guardiola să ia această decizie”, a mai spus Sammer pentru publicația britanică.

Bayern Munchen a reușit a cincea calificare consecutivă în semifinalele Ligii Campionilor după un retur intens jucat la Lisabona. Benfica a deschis scorul prin Raul Jimenez, pentru ca Arturo Vidal să egaleze situația pe tabelă pe finalul primei reprize. Thomas Muller a marcat pentru 2-1 în repriza secundă, iar Anderson Talisca a egalat pentru portughezi, stabilind scorul final, 2-2. Lewandowski a fost introdus pe teren în minutul 84, în locul lui Thomas Muller.

Bayern Munchen împarte un loc în „careul de ași” al competiției cu Real Madrid, Manchester City și Atletico Madrid.